O NAS

Ranking GLG i jego patronka

Kapituła Rankingu GLG

  • dr Monika Bryl – Z wykształcenia historyczka sztuki i socjolożka. Od roku 2005 pracuje w zawodzie antykwariusza w warszawskich domach aukcyjnych. Autorka monografii warszawskiej wytwórni brązów Bracia Łopieńscy (2012) oraz artykułów poświęconych ocenie, wycenie oraz inwestowaniu w dzieła sztuki. W roku 2013 otrzymała przyznawaną przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Odznakę Honorową im. Pamięci Prezydenta Stefana Starzyńskiego.
  • Anna Florek – Historyk sztuki, muzealnik, pozłotnik, kustosz w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Zaangażowana w realizację kilkunastu wystaw m.in: W kręgu sztuki religijnej na Sądecczyźnie; Świat przywołany ­ wystawa kultury żydowskiej; Ludwik Misky. Sądeczanin nieznany; Edmund Cieczkiewicz. Melancholia. Autorka wielu artykułów z historii sztuki regionu m.in.: w Almanachu Sądeckim oraz not katalogowych do wydawnictw muzealnych, m. in. Ikonografii Starego i Nowego Sącza; Dziedzictwo Kulturowe Świętej Kingi. Posiada również wykształcenie pedagogiczne w zakresie wychowania plastycznego. Organizatorka cyklicznej imprezy Kiermasz Staroci oraz akcji 2 życie książki. Uwielbia malarstwo średniowieczne i sztukę współczesną. W wolnych chwilach podróżuje do krain mniej lub bardziej odległych.
  • Maria Ekier – Ukończyła studia na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Zajmowała się projektowaniem plakatów, okładek książek, a obecnie   ilustruje książki dla dzieci, czasem z własnymi tekstami. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Miała wystawy indywidualne w Kolonii, Warszawie i Poznaniu (z cyklu Mistrzowie Ilustracji), Krakowie, Legnicy, Skierniewicach i  Puszczy Mariańskiej. Spędza wakacje w Kosarzyskach. Córka Danuty Szaflarskiej. Lubi rozpędzać chmury.
  • Antoniusz Dietzius – Studiował na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku. Aktor, wokalista, reżyser spektakli muzycznych. Od kilku lat kierownik artystyczny Teatru Muzycznego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Warszawie-Śródmieściu. Współpracuje jako reżyser z Teatrem Miejskim w Lesznie. Osiągnięcia w roku 2018 to realizacja drugiej polskiej inscenizacji, a pierwszej warszawskiej, musicalu „Spamalot czyli Monty Python i Święty Graal” we współpracy z londyńską agencją Theater Right Worldwide oraz realizacja komedii muzycznej „Męskie D’ramy czyli między testosteronem a reumatyzmem” z tekstem Tomasza Jachimka na scenie Teatru Palladium w Warszawie. Urodził w Łodzi, ale wychował w Krynicy-Zdroju. Na co dzień związany był z Muszyną, w której uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego. To w nim próbował swoich sił jako reżyser, wystawiając spektakle muzyczne, do których angażował społeczność szkolną. Jego hobby to musical. Spełnia się plastycznie przy realizacjach scenografii do spektakli teatralnych. Uwielbia Londyn jako stolicę europejskiego musicalu, odwiedzając go corocznie.
  • Katarzyna Gajdosz-Krzak – Katarzyna Gajdosz-Krzak – urodzona w Nowym Sączu, mgr filologii polskiej, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu (2002) oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (2007), gdzie zrealizowała trzy specjalizacje: pedagogiczną, edytorską i teatrologię. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu zarządzania w Wyższej Szkole Biznesu – NLU w Nowym Sączu (2012). Od 2006 roku nieustannie pracuje jako dziennikarz w lokalnych mediach, realizując tym samym swoją największą pasję. Pracowała m.in. w „Dzienniku Polskim” (2006-2009), „Dobrym Tygodniku Sądeckim” (20010-2015, od 2012 jako redaktor naczelny), „Gazecie Krakowskiej” (2015-2018). Dziś znów jest w zespole DTS. Prywatnie żona i matka.
  • Weronika Gogola – Urodziła się w 1988 roku w Nowym Sączu. Wyrastała w Olszynach, którym poświęciła swój debiut prozatorski “Po trochu”. Książka była nominowana do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gryfia oraz Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus. Otrzymała nagrodę ArtRage oraz Nagrodę Conrada. Gogola skończyła ukrainoznawstwo na UJ. Tłumaczy ze słowackiego i ukraińskiego. Mieszka w Bratysławie, przygotowuje dwie książki o Słowacji. Na projekt jednej z nich otrzymała w 2019 r. Nagrodę im. Adama Włodka przyznawaną przez Fundację Wisławy Szymborskiej.
  • Agnieszka Kilańska-Cypel – Jestem warszawianką z urodzenia i z serca. Przez 20 lat pracowałam w Muzeum Narodowym w pracowni konserwacji zabytków. Tam poznałam swojego przyszłego męża. Mamy dwoje dzieci, czworo wnucząt, dużo psów i kotów. 10 lat temu porzuciliśmy z mężem Warszawę i przeprowadziliśmy się z naszymi zwierzętami na wieś. Do Kapituły rankingu GLG im. Danuty Szafarskiej zostałam zaproszona jako córka patronki.
  • Wojciech Knapik – dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Nowym Sączu oraz prezes Starosądeckiej Fundacji Kultury. Z wykształcenia geograf (UJ w Krakowie). Zdobył też tytuł MBA w WSB-NLU w Nowym Sączu. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Pannonica, organizowanego od 2013 r. w Barcicach.
  • Ryszard Kruk – Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, krakus wychowany pod Wawelem, od prawie pół wieku “na zesłaniu” w Warszawie, ale sercem związany z Muszyną i Sądecczyzną. Przez szereg lat zawodowo związany z firmami rynku kapitałowego. Kolekcjonuje dokumenty życia społecznego nadpopradzkich miejscowości, członek kapituły Nagrody “Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie” im. Feliksa Jasieńskiego. Kieruje Stowarzyszeniem Przyjaciół Almanachu Muszyny, którego głównymi inicjatywami są rocznik “Almanach Muszyny”, redagowany przez małżonkę Bożenę Mściwujewską-Kruk oraz programy stypendialne.
  • Joanna Kulig – Aktorka filmowa i teatralna. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (aktorka dramatyczna ze specjalizacją wokalno-estradową). Uczęszczała również do Państwowej Szkoły Muzycznej I-go stopnia im. Fryderyka Chopina w Krynicy Zdroju (klasa fortepianu) oraz do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych II-go stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie (klasa śpiewu solowego). W 2007 roku podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała nagrodę Prezydenta Gdyni za debiut aktorski, z kolei w 2008 roku została uhonorowana nagrodą za debiut aktorski w głównej roli kobiecej podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów „Młodzi i Film”. Obie nagrody otrzymała za rolę w filmie Środa czwartek rano w reż. Grzegorza Packa. W 2012 roku podczas 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej w filmie „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej oraz Kryształową Gwiazdę Elle przyznawaną przez magazyn „Elle”. Ta sama rola przyniosła Joannie Kulig Polską Nagrodę Filmową Orzeł w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa. Ma na swym koncie liczne role w takich filmach jak: Die Verlorene Zeit (reż. Anna Justice), Janosik: Prawdziwa Historia Agnieszki Holland i Kasi Adamik, polsko-francuski thriller Kobieta z Piątej Dzielnicy Pawła Pawlikowskiego, (w którym partnerowała Ethanowi Hawke i Kristinie Scott Thomas) Sponsoring z Juliette Binoche Małgorzaty Szumowskiej, amerykański film fantasy Hansel i Gretel: Łowcy Czarownic (reż. Tommy Wirkola) z Jeremym Rennerem i Gemmą Artenton, Ida Pawła Pawlikowskiego (nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, nagrodą Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych BAFTA oraz wieloma innymi ważnymi nagrodami), Disco Polo Macieja Bochniaka, Pitbull. Niebezpieczne kobiety Patryka Vegi czy Niewinne Anne Fontaine. Najbardziej znana z roli Zuli w Zimnej wojnie Pawła Pawlikowskiego- film został uhonorowany nagrodą za najlepszą reżyserię na Festiwalu w Cannes w 2018, a rola Joanny została doceniona w pełnych zachwytu recenzjach w światowej prasie.
  • Krzysztof Kuliś – Urodził się w Radomsku. Ukończył Państwowe Liceum Plastyczne i Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom tej uczelni uzyskał w 1970 roku. Był nauczycielem plastyki w I Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu. Przez trzy kolejne kadencje sprawował funkcję przewodniczącego Oddziału ZPAP w Nowym Sączu. Był radnym miejskim w Nowym Sączu. Od 1973 do 2010 roku był dyrektorem Biura Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu, a o d 1995 jest prezesem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Inicjator i komisarz Międzynarodowego Biennale Pasteli. Jest członkiem: Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Sądeczan, Stowarzyszenia Animatorów Kultury, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, honorowym członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Uprawia malarstwo i scenografię oraz zajmuje się upowszechnianiem kultury. Pisze eseje i teksty o sztuce. Uczestniczył w wieli wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą, ostatnią w 2014 w Galerii Takt w Wiedniu. Prace Krzysztofa Kulisia znajdują się w zbiorach instytucji i osób prywatnych w kraju oraz w USA, Watykanie, Francji, Turcji, Niemczech, Hiszpanii, Jugosławii, Szwecji, Izraelu. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany za działalność artystyczną i społeczną, m.in. “Zasłużony Działacz Kultury”, “Złota Tarcza Herbowa Miasta Nowego Sącza”, Nagroda Prezydenta Miasta Nowego Sącza w roku 1984, Nagroda Wojewody Nowosądeckiego za spektakl teatralny “Mątwa” w rok 1985, Nagroda im. Bolesława Barbackiego za malarstwo w roku 1990, Medal “700-lecia Miasta Nowego Sącza” w roku 1992, Medal “650-lecia Miasta Nowego Targu” w roku 1996, Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Brązowy Medal “Gloria Artis” w 2008 roku.
  • dr Maria Molenda – Absolwentka historii na Uniwersytecie Jagiellońskim, W ramach programu Sokrates-Erazmus studiowała we Francji na uniwersytecie w Orleanie we Francji, pracę doktorską poświęciła ubiorom na dworze Jagiellonów. Od 2004 r. jest prezesem założonej przez siebie Fundacji Nomina Rosae w jej ramach prowadzi Pracownię Rekonstrukcji Ubiorów Historycznych i Kostiumów, teatr oraz Dom Historii w Nowym Sączu. Prowadzi szeroką działalność edukacyjną, historyczną i kulturalną. Jest autorką koncepcji i scenariusza filmu o Bolesławie Barbackim (2018). W 2019 r. otrzymała nagrodę Benefactor Musaei Scepusiensis od Muzeum w Lewoczy na Słowacji. 
  • Wojciech Molendowicz – Wojciech Molendowicz urodzony w Chrzanowie mieszkaniec Sadecczyzny, mgr filologii polskiej, absolwent studium dziennikarskiego przy krakowskiej WSP. Od 25 lat związany z mediami lokalnymi, regionalnymi i ogólnopolskimi, m.in. Tygodnikiem Ziemi Chrzanowskiej „Przełom” (zastępca redaktora naczelnego), dziennikiem sportowym „Tempo”, „Gazetą Krakowską”, „Dziennikiem Polskim” (dyrektor sądeckiego oddziału, zastępca redaktora naczelnego), a od 2010 r. z Wydawnictwem DOBRE m.in. jako prezes zarządu oraz redaktor naczelny „Dobrego Tygodnika Sądeckiego”. Od 1997 r. autor programów w Regionalnej Telewizji Kablowej w Nowym Sączu.
  • Jakub Polaczyk – Kompozytor, pedagog i pianista mieszkający w Nowym Jorku. Ukończył I LO w Nowym Sączu, kształcił się w PSM I i II Stopnia w Nowym Sączu oraz PSM II Stopnia w Krakowie. W Krakowie ukończył muzykologie na UJ (2008) i kompozycje na AM(2010). Studiował m.in u: M. Chyrzyńskiego, K.Pendereckiego i M. Chołoniewskiego oraz muzykologie u M. Woźny-Stankiewicz. Stypendysta Miasta Krakowa (2011), Fundacji Sapere Auso (2007 i 2009) oraz Ministra Kultury i Sztuki „Młoda Polska” (2013). Po studiach w 2011 wyjechał do USA na stypendium w Carnegie Mellon. Otrzymał tam z wyróżnieniem Artist Diploma in Composition w 2013 w klasie Dr. Reza Vali. Od 2015 roku uczy na The New York Conservatory of Music. Od 2018 roku jest dyrektorem muzycznym festiwalu Chopin and Friends w Nowym Jorku. Laureat wielu nagród i wyróżnień na całym świecie z czego warto wymienić zwycięzca: SIMC w Mediolanie (2019), Iron Composer w Cleveland (2013), Generace im. L. Janaczka w Ostrawie (2012), Orion Orchestral w Londynie (2010). Jego utwory były grane na licznych festiwalach na świecie i konferencjach m.in w 15 stanach w USA, w tym w także kilkakrotnie w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Laureat 4 miejsca w pierwszym rankingu Genialni – Lokalni – Globalni im. Danuty Szaflarskiej.
  • Dariusz Prończuk – Partner zarządzający w Enterpise Investors Sp. z o.o., specjalizuje się w inwestycjach dotyczących sektora usług finansowych, IT, branży materiałów budowlanych. W EI przeprowadził 20 inwestycji, m. in. A AVG Technologies, Comp Rzeszów (obecnie Asseco Polska), Kruk, Skarbiec Holding, Lukas i Magellan. Był prezesem banku inwestycyjnego Hejka Michna. Kolekcjoner malarstwa.
  • Rafał Skąpski – Prawnik, w latach 1998-2001 wiceprezes Polskiego Radia, 2001-04 wiceminister kultury, 2005-15 dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego. Był prezesem Fundacji Kultury Polskiej (1998-18), od 2005 prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, a od 2013 prezes spółki Targi Książki, organizującej m.in. Warszawskie i Śląskie Targi Książki. Juror Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Od 3 lat mieszka w Jazowsku, gdzie w 1873 r. urodził się jego dziadek. Uprawia publicystykę na temat książek, kultury, historii i genealogii. Wraz z żoną ustanowił dwie doroczne nagrody dla uzdolnionej młodzieży z gmin Łącko i Podegrodzie.
  • Karol Szafraniec – Jestem kulturoznawcą-filmoznawcą, popularyzatorem wiedzy filmowej, czasami krytykiem. W nowosądeckim SOKOLE od lat prowadzę m.in. Młodzieżową Akademię Filmową i opiekuję się KOTem, czyli Dyskusyjnym Klubem Filmowym. Bywam też kuratorem wydarzeń łączących kino ze sztuką współczesną. Poza tym interesuję się kulturą audiowizualną w niemal całej rozciągłości, lubię interdyscyplinarne przenikanie się form. Szczególnie fascynuje mnie muzyka, a zwłaszcza jej dwudziestowieczne oblicza. Od niedawna mieszkam na stałe w Warszawie, ale w Sączu pojawiam się i działam regularnie
  • Agnieszka Szling – Urodzona w Krynicy, mieszka w Warszawie. Absolwentka Lancaster University / The Centre for Social Studies w Warszawie. W latach 2008-2014 w zespole tworzącym wystawę stałą w POLIN, Muzeum Historii Żydów Polskich (Gwoździec Re!konstrukcja), odpowiedzialna także za redakcję i korektę tekstów polskich i angielskich. W wolnym czasie tłumaczy literaturę piękną i literaturę popularno-naukową z języka angielskiego na polski. Pasjonatka gór i biegów długodystansowych.
  • Monika Sznajderman – Antropolog kultury; stopień naukowy doktora nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, Autorka książek “Zaraza. Mitologia dżumy, cholery i AIDS”, “Współczesna Biblia Pauperum”, “Szkice o wideo i kulturze popularnej”, “Błazen. Maski i metamorfozy” oraz “Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”. Redaktorka kilku antologii esejów, m. in. “Nostalgia. Eseje o tęsknocie za komunizmem”, “Znikająca Europa” (z Kathariną Raabe), “Jako dowód i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury” (z Magdaleną Budzińską) i “Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny” (z Magdaleną Kicińską). Od 1996 roku prowadzi Wydawnictwo Czarne. Za książkę “Fałszerze pieprzu” uhonorowana Nagrodą im. Marii i Łukasza Hirszowiczów, Nagrodą Literacką Miasta Radomia oraz Nagrodą im. Jerzego Turowicza. Została również wyróżniona przez Kapitułę i Dyrekcję Fundacji im. Jerzego Bonieckiego – Polcus za działalność społeczną, wydawniczą oraz popularyzację czytelnictwa, a także nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego (2017), Nagrody Literackiej Nike, nagrody Śląski Wawrzyn Literacki oraz do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Urodziła się w Warszawie, od ponad trzydziestu lat mieszka w Beskidzie Niskim.

Regulamin Rankingu GLG

Procedury głosowania

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close